MakelaarsScan
Staat van de makelaarKwartaalrapport · Q3 (jul-sep) 2026

De staat van de makelaar.

Een kwartaalrapport over de kwaliteit van de Nederlandse makelaardij, op basis van 2.783 kantoren met een score op minimaal twee dimensies.

Q3
Periode
3.772
Kantoren in dataset
64
Steden met 10+ kantoren
12
Provincies

Peildatum: 4 oktober 2026 · Methodiek: MakelaarScore v2.5.0 · Licentie: CC BY 4.0 met bronvermelding · Google-cijfers laatst breed ververst: 25 april 2026

De belangrijkste bevindingen
01De gemiddelde MakelaarScore in Nederland is 56,2%.Over 2.783 gescoorde kantoren · 74% van de dataset56,2%
0210% van de gescoorde kantoren scoort Uitstekend (75% of hoger).290 kantoren · daarnaast 49% Goed (55 tot 74%)10%
03Tussen provincies zit 6,9 procentpunt verschil.Hoogste: Zeeland 59,5% (40 kantoren) · laagste: Flevoland 52,6% (70 kantoren)6,9
0452% van alle reviews komt uit tien steden.106.812 Google-reviews in totaal · de tien steden met de meeste kantoren52%

Bron · MakelaarsScan · openbare data · peildatum 4 oktober 2026

Belangrijkste bevindingen

3.772 makelaarskantoren zijn opgenomen in deze editie. 2.783 daarvan (74 procent) hebben een score op minimaal twee dimensies; alleen die tellen mee in de gemiddelden. 879 kantoren hebben te weinig bekende gegevens voor een score. 110 bedrijfsmakelaars tellen mee in het aantal kantoren, niet in de scorecijfers: de MakelaarScore meet woningdienstverlening.

De gemiddelde MakelaarScore is 56,2%. 10 procent van de gescoorde kantoren haalt 75% of meer (Uitstekend), en 49 procent zit tussen 55 en 74% (Goed). De overige 41 procent scoort Gemiddeld of Basis.

De Randstad-provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht tellen samen 1.948 kantoren, 52 procent van het totaal. Het verschil tussen de hoogst scorende provincie (Zeeland, gemiddeld 59,5%) en de laagst scorende (Flevoland, 52,6%) is 6,9 procentpunt.

52 procent van alle 106.812 Google-reviews komt uit de tien steden met de meeste kantoren. In kleinere gemeenten rust een Google-rating dus vaker op weinig reviews.

Van 2.522 kantoren (67 procent) kennen wij een brancheverenigings-lidmaatschap: 2.513 NVM en 9 Vastgoed Nederland. Ons register voor Vastgoed Nederland is nog onvolledig, dus "geen lidmaatschap bekend" betekent niet dat een kantoor nergens lid van is.

Kerncijfers Nederland

Kantoren in dataset

3.772

Gemiddelde MakelaarScore

56,2%

over 2.783 gescoorde kantoren

Gemiddelde Google rating

4,39

van 5,0

Reviews in totaal

106.812

Google-reviews

Uitstekend (75+)

290

10% van gescoord

Goed (55 tot 74)

1.375

49% van gescoord

Lidmaatschap bekend

2.522

NVM 2.513 · Vastgoed Nederland 9

Geen lidmaatschap bekend

1.250

kantoren

Bron · MakelaarsScan · openbare data · peildatum 4 oktober 2026

Gemiddelde score per provincie

De zes hoogst scorende provincies, relatief weergegeven.

Zeeland59,5%
Overijssel58,6%
Zuid-Holland57,3%
Noord-Holland56,8%
Limburg56,6%
Noord-Brabant55,7%

Bron · MakelaarsScan · openbare data · peildatum 4 oktober 2026

Kies op het kantoor, niet op de provincie. Een provinciegemiddelde zegt weinig over het kantoor om de hoek.

Alle provincies

ProvincieKantorenGescoordGem. scoreGem. ratingReviews totaal
Zuid-Holland84461357,3%4,3629.259
Noord-Holland77159956,8%4,5321.997
Noord-Brabant58841255,7%4,3915.298
Gelderland39429955,1%4,2710.377
Utrecht33324855,5%4,4110.439
Limburg20113656,6%4,256.378
Groningen18014855,7%4,325.248
Drenthe1328554,7%4,391.251
Friesland1097753,7%4,311.205
Flevoland947052,6%4,402.621
Overijssel755658,6%4,582.296
Zeeland514059,5%4,34443

Zeeland staat bovenaan met gemiddeld 59,5%, Flevoland onderaan met 52,6%. Het verschil is 6,9 procentpunt.

In Zeeland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Flevoland hebben minder dan 100 kantoren een score. Daar verschuift één kantoor het gemiddelde merkbaar, dus lees die gemiddelden als indicatie.

Top 15 steden op aantal kantoren

#StadKantorenGem. scoreGem. ratingUitstekend
1Amsterdam27757,9%4,5928
2Den Haag17258,2%4,3613
3Rotterdam14157,1%4,547
4Utrecht11957,7%4,5418
5Eindhoven10555,3%4,3611
6Groningen10554,0%4,308
7Haarlem10055,7%4,5512
8Breda9258,6%4,4012
9Maastricht8454,5%4,202
10Nijmegen8454,5%4,276
11Almere7853,6%4,393
12Arnhem7851,8%4,137
13Hilversum7857,6%4,4012
14Zoetermeer7756,0%4,316
15Leiden7654,2%4,339

Bron · MakelaarsScan · openbare data · peildatum 4 oktober 2026

Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht tellen samen 709 kantoren, 19 procent van het totaal. Hun gemiddelden liggen tussen 57,1% en 58,2%, tegen 56,2% landelijk.

Per postcodegebied of per specialisatie vergelijken geeft een scherper beeld dan het stadsgemiddelde.

Hoe de score werkt

De MakelaarScore meet nu 3 van 4 dimensies: Kwaliteit (Google-reviews, Bayesiaans gewogen naar aantal, max. 30 punten), Ervaring (bestaansduur en platform-reviews, max. 17) en Betrouwbaarheid (branchevereniging of bestaansduur, max. 15). Lokale expertise is gepauzeerd. De score is het percentage van het maximum op de dimensies die wij van een kantoor kennen.

Voor jou als consument: een score boven 56,2% is bovengemiddeld. 75% of meer heet Uitstekend; dat haalt 10 procent van de gescoorde kantoren.

Over dit rapport

De staat van de makelaar verschijnt elk kwartaal. Deze editie is bevroren op 4 oktober 2026: de cijfers veranderen niet meer, ook niet als kantoren later nieuwe reviews krijgen. De editie Q4 2026 verschijnt begin januari 2027. Het rapport is vrij te citeren met bronvermelding.

Bronregel · kopieer

"De gemiddelde MakelaarScore in Nederland is 56,2% over 2.783 gescoorde kantoren (MakelaarsScan, Staat van de Nederlandse Makelaar Q3 2026, peildatum 4 oktober 2026)."

Wat betekent dit

Als je een makelaar kiest

  • Vergelijk lokaal, niet per provincie. Het provinciegemiddelde zegt weinig over het kantoor dat jouw woning verkoopt.
  • Weeg het aantal reviews even zwaar als het gemiddelde cijfer. Een 4,9 met 6 reviews zegt minder dan een 4,5 met 80 reviews.
  • Een brancheverenigings-lidmaatschap betekent een gedragscode, het biedlogboek en het Klachtenloket Vastgoedprofessionals, maar zegt weinig over prijs of service.
  • Heeft een kantoor geen score, dan kennen wij te weinig van het kantoor. Kijk dan zelf naar de Google-reviews en het aanbod.

Voor makelaarskantoren

  • 10 procent van de gescoorde kantoren haalt Uitstekend (75% of meer).
  • Meer Google-reviews maken uw Kwaliteit-score betrouwbaarder: bij weinig reviews trekt de Bayesiaanse correctie het cijfer naar een neutraal startpunt.
  • Kennen wij uw lidmaatschap nog niet, geef het dan door via uw kantoorprofiel. Wij toetsen het aan de openbare registers.

Bias en beperkingen

Transparantie over wat deze editie wel en niet meet.

  • Google-cijfers niet actueel. De Google-ratings en reviewaantallen in deze editie zijn laatst breed ververst op 25 april 2026. Reviews van daarna tellen niet mee. Dat raakt vooral de Kwaliteit-dimensie.
  • Online-bias. De MakelaarScore leunt op Google-reviews en openbare registers. Kantoren met weinig online aanwezigheid zijn onderbelicht, ongeacht hun kwaliteit offline.
  • Lidmaatschap onvolledig. Wij kennen 2.513 NVM-leden en 9 leden van Vastgoed Nederland. Dat laatste register is nog onvolledig: een kantoor zonder bekend lidmaatschap kan wel lid zijn.
  • 879 kantoren zonder score. Daarvan kennen wij hooguit één dimensie. Ze tellen mee in het aantal kantoren, niet in de gemiddelden.
  • Reviews scheef verdeeld. 52 procent van alle reviews komt uit tien steden. Kleinere gemeenten hebben minder data.
  • Geen transactiedata. Deze editie rapporteert kwaliteit, niet marktaandeel of verkoopvolume.

Methodiek en data-bronnen

Deze editie gebruikt MakelaarScore v2.5.0. Alle cijfers zijn op 4 oktober 2026 berekend over de zichtbare kantoren op MakelaarsScan en daarna vastgezet. Gemiddelden tellen alleen kantoren met een score op minimaal twee dimensies. Zie de volledige methodiek voor de formules en de data-bronnen voor waar elk cijfer vandaan komt.

Licentie: dit rapport en de cijfers mogen worden gebruikt in artikelen en onderzoek onder CC BY 4.0, mits met bronvermelding "MakelaarsScan" en een link naar makelaarsscan.nl.

Persvragen of exclusieve data-aanvragen? Zie onze perspagina.